Základní škola a Mateřská škola U Studny v Karviné - Když myslíte na vzdělání svých dětí
 
 


< návrat zpět

22.9.2016 - Deváťáci v legionářském vlaku

Dne 22. 9. 2016, ve čtvrtek, měli naši deváťáci místo ranního příchodu do školy sraz na karvinském hlavním nádraží. Našim cílem bylo nádraží v sousedním Českém Těšíně, kde byla přistavena replika historického vlaku z let 1918-20. Nebyl to vlak obyčejný, ale vojenský, který sloužil jako pojízdná kasárna pro naše legionáře v Rusku na konci 1. světové války.

Již předtím jsme se v hodinách dějepisu seznámili s příběhem našich válečných zajatců, kteří přeběhli frontu a rozhodli se bojovat za československou samostatnost a rozpad Rakousko-Uherska. Dokázali se vzepřít nové bolševické vládě, která ukončila účast Ruska ve válce, ovládli prakticky celou transsibiřskou magistrálu a zajistili si tak svobodný odchod ze země.

Prošli jsme všemi vagóny vlaku s průvodcem v dobové uniformě a poslouchali jeho zajímavý výklad (vůbec nevadilo, že ve slovenštině) nejen o historických událostech, ale hlavně o obyčejném životě, radostech i strastech prostých vojáků, kterým velmi vděčíme za vznik našeho samostatného státu. Díky Čs. obci legionářské jsme se přenesli o sto let v čase nazpátek a mohli doslova nasát atmosféru té nelehké doby. 
Copyright © 2004-2018 Základní škola a Mateřská škola U Studny v Karviné | Všechna práva vyhrazena
Kopírování textů nebo obrazové dokumentace pouze se souhlasem provozovatele